Scuba´s kennel tilldelades Svenska Kennelklubbens utmärkelse HAMILTONPLAKETTEN år 2019.

Scuba´s kennel tilldelades SKKs Bruksuppfödarpris år 2009 och 2021 samt SKKs BPH-uppfödardiplom år 2019.

TACK alla duktiga valpköpare för att ni meriterar era hundar! Vi är oerhört stolta över er!


Jaktprovschampions: 
Huntingchampions/FT-champions:

  • 1998: LP I SeUCH SeJCH DKUCH INTUCH Disodil´s Metall Jacket
  • 2001: SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2005: J SeV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2009: J SeUCH SeVCH DKUCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • FRCH CHIB TAN TRIALER EXC3 CHAMPION de TRAVAIL AUTOMNE CIE VDHCH NLCH DKCH Scuba´s I W Harper
  • J SeUCH SeJCH Scuba´s Highland Witch
  • 2010: J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye
  • 2011: J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • 2017: J SeUCH DKUCH CIB CIE SeJCH VDHCH Scuba´s Number One Hundred

Jaktprovsmeriterade: Dogs we owned/bred with prizes from FTs/huntingtests:

  • LP I SeUCH SeJCH DKUCH INTUCH Disodil´s Metall Jacket
  • SeUCH Disodil´s Dis O Dimma
  • SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • SeUCH Scuba´s Bartolomeus Besserwisser
  • Scuba´s Cragganmore
  • NVCH NUCH SeUCH Scuba´s Cointreau
  • J NV-03 Scuba´s First Lady of Finlandia
  • J SeV-03 SeUCH SeJCH SVCH Scuba´s Gold Strike
  • J SeV-04 SeUCH Scuba´s Galliano
  • J Scuba´s Gin And It
  • J Scuba´s Glengoyne
  • MARKPR KLBV 2007 Scuba´s Hunter
  • J SeUCH SeJCH Scuba´s Highland Witch
  • BaltJW-04 LatvJunCh EstJunCh LVCH ESTCH LTCH BALTCH LTUW-06 LTW-06, -07 ClubWinner -05, -06, -07, -09 Scuba´s Highland Park
  • J Scuba´s Heather Cream
  • FRCH CHIB TAN TRIALER EXC3 CHAMPION de TRAVAIL AUTOMNE CIE VDHCH NLCH DKCH VetVDHCH Scuba´s I W Harper
  • SeVCH J SeUCH DKCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • Scuba´s Imperial
  • J SeUCH SeVCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • Scuba´s Inspiration of Quadet
  • J Scuba´s Irresistible
  • Scuba´s Jura
  • SeVCH J Scuba´s Johnnie Walker
  • J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • J Scuba´s Jambalaya
  • J Scuba´s Jellybean
  • SeVCH J Scuba´s Knockando
  • J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye
  • J Scuba´s Kilbeggan
  • SeVCH J Scuba´s Knock Out
  • TAN Scuba´s Love Me I´m Famous
  • J Scuba´s Langs Supreme
  • RUJunCH RUCH MDCH ROCH BGCH CSCH MacedoniaCH Scuba´s Limelight Express
  • J SEVCH SEUCH Scuba´s Master of the Hounds
  • J SE UCH Scuba´s Mighty Fine Cocktail
  • NORD JUNV-11 J SE V-12 KBHV-14 SEUCH DKUCH FINUCH NORDUCH CIB CIE SEVCH NOUCH NORDV-14 Scuba´s Mannochmor
  • NORD JUNV-11 Scuba´s Millionaire Cocktail
  • J SEUCH DKUCH CIB CIE SEJCH VDHCH Scuba´s Number One Hundred
  • SE VCH J Scuba´s Normandy Cocktail
  • J Scuba´s Old Rarity

Jaktprovsmeriterade i eliklass i Sverige: Dogs we owned/bred with prizes from elitclass FTs in Sweden:

  • LP I SeUCH SeJCH DKUCH INTUCH Disodil´s Metall Jacket
  • SeUCH Disodil´s Dis O Dimma
  • SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • J SeV-03 SeUCH SeJCH SVCH Scuba´s Gold Strike
  • J SeV-04 SeUCH Scuba´s Galliano
  • J SeUCH SeJCH Scuba´s Highland Witch
  • SeVCH J SeUCH DKCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • J SeUCH SeVCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye
  • SeVCH J Scuba´s Knock Out
  • J SE VCH SE UCH Scuba´s Master of the Hounds
  • J SEUCH DKUCH CIB CIE SEJCH VDHCH Scuba´s Number One Hundred

Utställningschampions: Showchampions:

  • 1997: LP I SeUCH SeJCH DKUCH INTUCH Disodil´s Metall Jacket
  • 1998: SeUCH Disodil´s Dis O Dimma
  • 2000: SeUCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2001: SeUCH Scuba´s Bartolomeus Besserwisser
  • 2002: NVCH NUCH SeUCH Scuba´s Cointreau
  • 2004: J SV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2005: BaltJW-04 LatvJunCh EstJunCh LVCH ESTCH LTCH BALTCH LTUW-06 LTW-06, -07 ClubWinner -05, -06, -07, -09 Scuba´s Highland Park
  • J SV-04 SeUCH Scuba´s Galliano
  • 2006: J SeUCH SeJCH Scuba´s Highland Witch
  • 2008: SeVCH J SeUCH DKUCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • FRCH CHIB TAN TRIALER EXC3 CHAMPION de TRAVAIL AUTOMNE CIE VDHCH NLCH DKCH ATCH VetVDHCH Scuba´s I W Harper
  • 2009:
  • J SeUCH SeVCH VDH-Sieger Rostock 2011 DKCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • 2010: J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye
  • 2011:RUJunCH RUCH MDCH ROCH BGCH CSCH MacedoniaCH Scuba´s Limelight Express
  • 2014:J SE UCH Scuba´s Mighty Fine Cocktail
  • J SE VCH SE UCH Scuba´s Master of the Hounds
  • NORD JUNV-11 J SE V-12 KBHV-14 SE UCH DK UCH FIN UCH NORD UCH CIB CIE SE VCH NO UCH NORDV-14 Scuba´s Mannochmor
  • 2016: J SEUCH DKUCH CIB CIE SEJCH VDHCH Scuba´s Number One Hundred

Vinnartitlar: Winnertitles:

  •  NVCH NUCH SeUCH NV-02 NORDV-02 Scuba´s Cointreau
  • SeV-03 Scuba´s Gold Strike
  • NV-03 Scuba´s First Lady of Finlandia
  • J SeV-04 Scuba´s Galliano
  • FinV-02 FinV-03 FinV-04 LTUW-05 LVW-05 NordW-05 Scuba´s Ferintosh Malt
  • BaltJW-04 LatvJunCh EstJunCh LVCH ESTCH LTCH BALTCH LTUW-06 LTW-06, -07 ClubWinner -05, -06, -07, -09 Scuba´s Highland Park
  • J SeUCH SeVCH VDH-Sieger Rostock 2011 DKCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • Nord JunV-11 Scuba´s Millionaire Cocktail
  • Res JunWW-14 Scuba´s Number One Hundred
  • NORD JUNV-11 J SE V-12 KBHV-14 DK UCH FIN UCH NORD UCH CIB CIE SE VCH NO UCH NORDV-14 Scuba´s Mannochmor

Viltspårprovschampions: Bloodtrackingchampions:

  • 2001: NVCH Scuba´s Cointreau
  • 2004: SeVCH Scuba´s Grappa Inga
  • 2006: LP I SeVCH Scuba´s Grasshopper
  • SeVCH Scuba´s Hankey Bannister
  • J SV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2007: SeVCH J SeUCH DKUCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • 2008: SeVCH Scuba´s Johnnie Walker
  • 2009: SeVCH J Scuba´s Knockando
  • J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • 2010: SeVCH Scuba´s Laphroaig
  • SeVCH Scuba´s Jim Beam
  • SeVCH Scuba´s Knock Out
  • 2011: SeUCH SeVCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • 2013: J SeVCH Scuba´s Master Of The Hounds
  • 2014: SE VCH RLD N Scuba´s No Fear
  • NORD JUNV-11 J SE V-12 KBHV-14 SE UCH DK UCH FIN UCH NORD UCH CIB CIE SE VCH NO UCH NORDV-14 Scuba´s Mannochmor
  • 2015: SE VCH Louisiana Lullaby
  • SE VCH J Scuba´s Normandy Cocktail
  • 2020: SE VCH Woksebs Under The Mistletoe

Lydnad: Obedience:

  • 1990: LP I Scuba´s After-Dive
  • 1995: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • 1998: LP I Scuba´s Benjamin Biedermann
  • 2001: LP I Scuba´s Dalwhinnie
  • 2002: LP I Scuba´s Eileen Hardy
  • 2005: LP I Scuba´s Grasshopper
  • 2011: SeVCH LP I Scuba´s Laphroaig
  • 2013: J SeVCH SeUCH SeJCH LP1 Scuba´s Jet Set
  • 2014: SE VCH RLD N Scuba´s No Fear
  • 2015: SE VCH RLD N RLD F Scuba´s No Fear

Vandringspriser och klubbmästerskap: Awards, trophies and clubchampionships:

  • 1994:Sv Vorstehklubben litografi bästa fälthund ukl: LP I Disodil´s Metall Jacket.
  • Lennarts Vapens vpr: LP I Disodil´s Metall Jacket.
  • WeimaranerNytts Cup: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • 1995: Svenska Weimaranerklubben KM fält: LP I Disodil´s Metall Jacket.
  • Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • 1996: Svenska Weimaranerklubben KM eftersöksgrenar: LP I Disodil´s Metall Jacket.
  • Bästa spårhund SVK e-sök Boxholm: Disodil´s Dis O Dimma
  • 1997: Svenska Vorstehklubben litografi bästa fälthund ökl: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • Svenska Weimaranerklubben KM fält: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: LP I Disodil´s Metall Jacket
  • 1998: Svenska Weimaranerklubben KM fält: Scuba´s Barfüssige Barbara
  • Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 1999: Svenska Weimaranerklubben KM eftersöksgrenar: Scuba´s Braver Bertram
  • 2000: Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2001: Astis VP: Scuba´s Cointreau
  • Svenska Weimaranerklubben KM fält: NVCH Scuba´s Cointreau
  • 2002: Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: NVCH Scuba´s Cointreau
  • Svenska Weimaranerklubben KM eftersöksgrenar: NVCH NUCH SeUCH NV-02 Scuba´s Cointreau
  • 2003: Astis VP: NVCH NUCH SeUCH NV-02 NORDV-02 Scuba´s Cointreau
  • NWK Årets Jakthund: NV-03 Scuba´s First Lady of Finlandia
  • 2004: SWeiK Norrlandsmästaren eftersöksgrenar: J Scuba´s Galliano
  • Svenska Weimaranerklubben KM fält: J SeV-03 SeUCH Scuba´s Gold Strike
  • SKKs Vandringspris Silverpointern: J SeV-04 Scuba´s Galliano
  • 2005: SWeiK VP Årets Bruksuppfödare till Scuba´s Kennel
  • NWK Årets Jakthund: NV-03 J Scuba´s First Lady of Finlandia
  • DWK Kennel Højager’s unghundepokal: Scuba´s Hunter
  • 2006: ÖBHK VP Diven´s Vandringspris: J SeV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • Astis VP: J SV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • DWK Junkerstatuetten: Scuba´s Hunter
  • Svenska Weimaranerklubben KM fält: J SeV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • SWeiK Skyttens Hederspris: J SeV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • 2007: SWeiK VP Årets Bruksuppfödare till Scuba´s Kennel
  • SWeiK VP Årets Skogsfågelhund: SeV-03 J SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • The Challenge Urus des Diables Gris du Fresne Camilly: TAN TRIALER Scuba´s IW Harper
  • 2008: Årets Lydnadshund, Hogdal BK: SeVCH Scuba´s Hankey Bannister
  • 2009: SWeiK Norrlandsmästaren eftersöksgrenar: J SeV-04 SeUCH Scuba´s Galliano
  • Östra Härjedalens BK, klubbmästare i sök: LP I Scuba´s Grasshopper
  • Astis VP: SeVCH J SeUCH DKUCH SeJCH Scuba´s Inchmurrin
  • SWeiK VP Årets Bruksuppfödare till Scuba´s Kennel
  • 2010: Svenska Weimaranerklubben KM fält: J SeV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • Svenska Weimaranerklubben Weimaranermästare: J SeV-03 SeUCH SeJCH Scuba´s Gold Strike
  • 2012: Svenska Weimaranerklubben Årets Rookie: J Scuba´s Master of the Hounds
  • 2014: Svenska Weimaranerklubben Bästa Jaktliga Prestation: J SEVCH SEUCH Scuba´s Master of the Hounds
  • Astis VP: NORD JUNV-11 J SE V-12 KBHV-14 DK UCH FIN UCH NORD UCH CIB CIE SE VCH NO UCH NORDV-14 Scuba´s Mannochmor
  • 2017: Svenska Weimaranerklubben Bästa jaktliga prestation: Scuba´s Number One Hundred
  • 2019: Skånemästare: Scuba´s Ocean Potion

SWeiKs Bruksuppfödarpris: SWeiK Breeder-award:

  • 2003: Brons, Scuba´s Kennel
  • 2006: Silver, Scuba´s Kennel
  • 2007: Guld, Scuba´s Kennel
  • 2010: Guld högre valör, Scuba´s Kennel

SWeiKs Bruksavelspris: SWeiK Progeny-award:

  • 2003: Brons och silver till MULTICH Disodil´s Metall Jacket
  • 2004: Brons till SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2005: Silver till SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2006: Guld till SeUCH SeJCH Scuba´s Barfüssige Barbara
  • 2007: Brons till SeV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2008: Brons till J SeUCH SeJCH Scuba´s Highland Witch
  • 2009: Brons till J Scuba´s Glengoyne
  • Silver till SeV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2010: Guld till SeV-03 SeUCH SeJCH SeVCH Scuba´s Gold Strike
  • 2015: Brons till J SeUCH SeVCH VDH-Sieger Rostock 2011 DKCH Scuba´s Itchy Bitchy
  • Brons till J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye
  • Silver till J SeUCH SeJCH Scuba´s Kiss The Boys Goodbye